| Common Name | Night Blooming Jasmine, Night Scented Jessamine, Queen of the Night |
| Botanical Name | Cestrum nocturnum |
| Height | 5-6m |
| Spread | 3-4m |
| Category | Shrubs |
| Family | Solanaceae |
| Flower Colour | White |
| Drought Tolerance | Low |
| Salinity Tolerance | Low |
| Sun Tolerance | Medium |
| Wind Tolerance | Medium |
| Water-Log Tolerance | Low |
| pH Level | Basic |
| Pest Tolerance | High |
| Disease Tolerance | High |
| Growth Rate | Fast |
| Fragrance | Yes |
| Growth Habit | Upright |
Cestrum nocturnum (Night Blooming Jasmine, Night Scented Jessamine, Queen of the Night)
AED100.00
Description:
Cestrum nocturnum (Night Blooming Jasmine, Night Scented Jessamine, Queen of the Night) An evergreen shrub with night-blooming white flower clusters. As the flowers open in the evening, a lovely, bold fragrance is emitted. Likes constantly moist soil and full sun. Can tolerate some shade.
| Size (cm) | 80cm |
|---|
Be the first to review “Cestrum nocturnum (Night Blooming Jasmine, Night Scented Jessamine, Queen of the Night)” Cancel reply
Related products
AED300.00
AED40.00
AED20.00
AED100.00


















Reviews
There are no reviews yet.