| Common Name | Plumbago, Cape Leadwort |
| Botanical Name | Plumbago auriculata Blue |
| Height | 3-6m |
| Spread | 1-3m |
| Origin | South Africa |
| Category | Shrubs |
| Family | Plumbaginaceae |
| Synonym | P. capensis |
| Flower Colour | Blue |
| Drought Tolerance | Low |
| Salinity Tolerance | Low |
| Sun Tolerance | Medium |
| Wind Tolerance | Low |
| Water-Log Tolerance | Low |
| pH Level | Basic |
| Pest Tolerance | Medium |
| Disease Tolerance | Medium |
| Growth Rate | Medium |
| Fragrance | No |
| Growth Habit | Climbing |
Plumbago auriculata Blue (Plumbago, Cape Leadwort)
AED130.00
Description
Plumbago auriculata Blue (Plumbago, Cape Leadwort) is Scandent, evergreen shrub, grown as a climber, with slender, whippy, moderately branching stems. Oblong to oblong-spoon-shaped leaves, 4-7cm long, are mid- to bright matt green, sometimes with a blue-grey tone. Bears long-tubed, sky-blue flowers, 4cm long, in dense, terminal, corymb-like racemes, 15cm across, from summer to late autumn.
SKU: N/A
Category: Shrubs
Tags: Cape Leadwort, Cape Leadwort in Dubai, Plumbago, Plumbago auriculata Blue, Plumbago auriculata Blue in Dubai, Plumbago in Dubai
| Size (cm) | 50cm |
|---|
Be the first to review “Plumbago auriculata Blue (Plumbago, Cape Leadwort)” Cancel reply
Related products
AED40.00
AED30.00
AED20.00
AED140.00
AED20.00
Shrubs
AED30.00
AED300.00

















Reviews
There are no reviews yet.