| Common Name | Coralbush, Coral Plant, Physic Nute, Guatemala Rhubarb |
| Botanical Name | Jatropha multifida |
| Height | 7m |
| Spread | 4m |
| Origin | Mexico to Brazil, West Indies |
| Category | Shrubs |
| Family | Euphorbiaceae |
| Flower Colour | Red |
| Drought Tolerance | Medium |
| Salinity Tolerance | Low |
| Sun Tolerance | Medium |
| Wind Tolerance | Medium |
| Water-Log Tolerance | Low |
| pH Level | Basic |
| Pest Tolerance | Low |
| Disease Tolerance | Medium |
| Growth Rate | Fast |
| Fragrance | No |
| Growth Habit | Upright |
Jatropha multifida (Coralbush, Coral Plant, Physic Nute, Guatemala Rhubarb)
AED110.00
Description Jatropha multifida (Coralbush, Coral Plant, Physic Nute, Guatemala Rhubarb) is Tree-like, evergreen, semi-succulent shrub with rounded, 7- to 15-lobed, finely divided leaves, 4-8cm across. Numerous long-stalked, small scarlet flowers, 5mm across, are borne in terminal cymes in summer.
| Size (m) | 1m |
|---|
Be the first to review “Jatropha multifida (Coralbush, Coral Plant, Physic Nute, Guatemala Rhubarb)” Cancel reply
Related products
AED140.00
Shrubs
AED170.00
AED20.00
AED40.00
AED20.00
AED30.00


















Reviews
There are no reviews yet.