| Common Name | Poison Bulb, Giant Crinum Lily, Grand Crinum Lily, Spider Lily |
| Botanical Name | Crinum asiaticum |
| Height | 0.6m |
| Spread | 0.15m |
| Origin | Tropical S.E. Asia |
| Category | Shrubs |
| Family | Amaryllidaceae |
| Flower Colour | White |
| Drought Tolerance | Medium |
| Salinity Tolerance | Low |
| Sun Tolerance | High |
| Wind Tolerance | High |
| Water-Log Tolerance | Low |
| pH Level | Basic |
| Pest Tolerance | High |
| Disease Tolerance | Low |
| Growth Rate | Fast |
| Fragrance | Yes |
| Growth Habit | Clump-forming |
Crinum asiaticum (Poison Bulb, Giant Crinum Lily, Grand Crinum Lily, Spider Lily)
AED60.00
Description
Crinum asiaticum (Poison Bulb, Giant Crinum Lily, Grand Crinum Lily, Spider Lily) is a Deciduous, clump-forming perennial with semi-erect, mid-green leaves, to 1.2m long, grouped at the top of a false stem. Bears umbels of 20 or more narrow-tepalled, fragrant white flowers, 10cm long, from spring to summer. Height 60cm, Spread 15cm. Native of Tropical S.E. Asia.
| Size (cm) | 50cm |
|---|
Be the first to review “Crinum asiaticum (Poison Bulb, Giant Crinum Lily, Grand Crinum Lily, Spider Lily)” Cancel reply
Related products
AED140.00
AED100.00
AED20.00
AED100.00
















Reviews
There are no reviews yet.