| Common Name | Canna Lily, Indian Shot |
| Botanical Name | Canna indica Purpurea |
| Height | 1.5-2.2m |
| Spread | 0.5m |
| Origin | S. America |
| Category | Shrubs |
| Family | Cannaceae |
| Synonym | C. compacta, C. edulis, C. limbata, C. lutea |
| Flower Colour | Red |
| Drought Tolerance | Low |
| Salinity Tolerance | Medium |
| Sun Tolerance | Medium |
| Wind Tolerance | Medium |
| Water-Log Tolerance | High |
| pH Level | Basic |
| Pest Tolerance | Medium |
| Disease Tolerance | Medium |
| Growth Rate | Fast |
| Fragrance | No |
| Growth Habit | Upright |
Canna indica Purpurea (Canna Lily, Indian Shot)
AED20.00
Description
Canna indica Purpurea (Canna Lily, Indian Shot) is Rhizomatous perennial with ovate-lance-shaped to oblong, dark purple leaves, to 50cm long. Racemes or panicles of iris-like, bright red or soft orange flowers, 5-7cm across. Height 1.5-2.2m, Spread 50cm. Native to tropical and subtropical South America.
| Size (cm) | 50cm |
|---|
Be the first to review “Canna indica Purpurea (Canna Lily, Indian Shot)” Cancel reply
Related products
AED40.00
AED40.00
AED40.00
AED300.00
Shrubs
AED170.00
AED20.00
Shrubs
AED30.00
AED140.00
















Reviews
There are no reviews yet.