| Common Name | Crepe Jasmine, East Indian rosebay, Paper gardenia |
| Botanical Name | Tabernaemontana coronaria |
| Height | 2-3m |
| Spread | 1.5-2.5m |
| Origin | India to China, Thailand |
| Category | Shrubs |
| Family | Apocynaceae |
| Synonym | Tabernaemontana divaricata |
| Flower Colour | White |
| Drought Tolerance | Medium |
| Salinity Tolerance | Low |
| Sun Tolerance | Medium |
| Wind Tolerance | Medium |
| Water-Log Tolerance | Low |
| pH Level | Basic |
| Pest Tolerance | Medium |
| Disease Tolerance | High |
| Growth Rate | Medium |
| Fragrance | Yes |
| Growth Habit | Spreading |
Tabernaemontana coronaria (Crepe Jasmine, East Indian rosebay, Paper gardenia)
AED140.00
Description
Tabernaemontana coronaria (Crepe Jasmine, East Indian rosebay, Paper gardenia) is Spreading, bushy, many-branched shrub with elliptic-oblong, wavy-margined, thin, glossy, mid- to dark green leaves, 7-15cm long, paler beneath. In summer, bears cymes of 4-6 salverform, waxy, pure white flowers, 5cm across, fragrant at dusk and after dark.
| Size (cm) | 60cm |
|---|
Be the first to review “Tabernaemontana coronaria (Crepe Jasmine, East Indian rosebay, Paper gardenia)” Cancel reply
Related products
AED30.00
AED20.00
AED140.00
AED40.00
AED40.00
AED300.00


















Reviews
There are no reviews yet.