| Common Name | Oleander |
| Botanical Name | Nerium oleander |
| Height | 2-6m |
| Spread | 1-3m |
| Origin | E. Mediterranean |
| Category | Shrubs |
| Family | Apocynaceae |
| Flower Colour | White |
| Drought Tolerance | High |
| Salinity Tolerance | High |
| Sun Tolerance | High |
| Wind Tolerance | High |
| Water-Log Tolerance | Low |
| pH Level | Basic |
| Pest Tolerance | High |
| Disease Tolerance | High |
| Growth Rate | Fast |
| Fragrance | No |
| Growth Habit | Erect |
Nerium oleander (Oleander)
AED80.00
Description Nerium oleander (Oleander) is Tall, erect to spreading shrub or small tree with lance-shaped, deep green to greyish green leaves, 6-20cm long. In summer, bears cymes of up to 80 pink, red, or white flowers, 3-5cm across.
| Size (m) | 1m |
|---|
Be the first to review “Nerium oleander (Oleander)” Cancel reply
Related products
AED40.00
Shrubs
AED30.00
AED20.00
AED20.00


















Reviews
There are no reviews yet.