| Common Name | Sunshine Tree, Scrambled Egg Tree, Glossy Shower |
| Botanical Name | Cassia surattensis |
| Height | 3-4m |
| Spread | 2-3m |
| Category | Shrubs |
| Family | Caesalpiniaceae/Leguminosae |
| Synonym | Cassia suffruticosa, Senna surattensis, Cassia surattensis var. suffruticosa |
| Flowering Season | Mid Oct till |
| Flower Colour | Yellow |
| Drought Tolerance | High |
| Salinity Tolerance | Medium |
| Sun Tolerance | High |
| Wind Tolerance | High |
| Water-Log Tolerance | Low |
| pH Level | Basic |
| Pest Tolerance | High |
| Disease Tolerance | High |
| Growth Rate | Fast |
| Fragrance | No |
| Growth Habit | Erect |
Cassia surattensis (Sunshine Tree, Scrambled Egg Tree, Glossy Shower)
AED100.00
Description
Cassia surattensis is A medium size (to 15 feet), fast growing flowering tree from Polynesia in the Caesalpiniaceae family . This is one of the few cassias which like to grow in a tree form. It makes a nice dooryard or entrance gate specimen and works well in a median, as shown here. Blooms in cycles year-round. Full sun. Drought tolerant once established.
| Size (m) | 1m |
|---|
Be the first to review “Cassia surattensis (Sunshine Tree, Scrambled Egg Tree, Glossy Shower)” Cancel reply
Related products
AED40.00
AED30.00
AED300.00
AED20.00
AED100.00


















Reviews
There are no reviews yet.