| Common Name | Basil, Sweet Basil |
| Botanical Name | Ocimum basilicum |
| Height | 30-60cm |
| Spread | 30cm if grown as an annual. |
| Origin | Asia, Mediterranean |
| Category | Shrubs |
| Family | Labiatae/ Lamiaceae |
| Flower Colour | White |
| Drought Tolerance | Medium |
| Salinity Tolerance | Low |
| Sun Tolerance | High |
| Wind Tolerance | Medium |
| Water-Log Tolerance | Medium |
| pH Level | Basic |
| Pest Tolerance | Medium |
| Disease Tolerance | High |
| Growth Rate | Medium |
| Fragrance | Yes |
| Growth Habit | Erect |
Ocimum basilicum (Basil, Sweet Basil)
AED20.00
Description
Ocimum basilicum (Basil, Sweet Basil) is Erect, bushy, aromatic annual or short-lived perennial. Narrowly oval to elliptic leaves, to 5cm long, are entire or toothed, sometimes slightly hairy, and bright green, occasionally flushed deep purple. Produces whorls of 6 tubular, 2- lipped, sometimes pink-purple-tinged, white flowers, to 1cm long, in lax, slightly hairy spikes in late summer.
| Size (cm) | 50cm |
|---|
Be the first to review “Ocimum basilicum (Basil, Sweet Basil)” Cancel reply
Related products
AED140.00
AED20.00
AED40.00
AED30.00
Shrubs
AED30.00
AED20.00


















Reviews
There are no reviews yet.