| Common Name | Candle Bush, Empress Candle Plant, Candletree, Candelabra Bush, Ringworm Tree |
| Botanical Name | Cassia alata |
| Height | 2-10m |
| Spread | 2-5m |
| Origin | S.E. Asia |
| Category | Shrubs |
| Family | Caesalpiniaceae/Leguminosae |
| Synonym | Senna alata, C. bracteata, C. herpetica, Herpetica alata |
| Flower Colour | Yellow |
| Drought Tolerance | Medium |
| Salinity Tolerance | Medium |
| Sun Tolerance | High |
| Wind Tolerance | High |
| Water-Log Tolerance | Low |
| pH Level | Basic |
| Pest Tolerance | High |
| Disease Tolerance | High |
| Growth Rate | Fast |
| Fragrance | No |
| Growth Habit | Erect |
Cassia alata (Candle Bush, Empress Candle Plant, Candletree, Candelabra Bush, Ringworm Tree)
AED450.00
Description:
Cassia alata (Candle Bush, Empress Candle Plant, Candletree, Candelabra Bush, Ringworm Tree) is Erect to spreading, evergreen shrub or small tree. Broadly oblong to obovate, pinnate leaves, 20-75cm long, have 14-28 oblong, bright green leaflets. Bears numerous bright yellow flowers, to 2.5cm across, in tall, erect, axillary racemes, 15-60cm long. Flowers are protected by broad, yellowish green bracts when in bud. Height 2-10m, Spread 2-5m. Native of Africa of S.E. Asia, Pacific islands, tropical America.
| Size (m) | 3m |
|---|
Be the first to review “Cassia alata (Candle Bush, Empress Candle Plant, Candletree, Candelabra Bush, Ringworm Tree)” Cancel reply
Related products
AED40.00
AED30.00
AED300.00
AED100.00
















Reviews
There are no reviews yet.